فهرست پايان‌نامه‌هاي كارشناسي ارشد و دكتري رشته زبان و ادبيات فارسي از ابتدا تا 1383

به كوشش:

دكتر محمدعلي غلامي‌نژاد

جواد میزبان

تابستان1384

مقدمه

امروزه گسترة تحقيقات ادبي در ايران، خصوصاً در دانشگاه‌ها، جايگاه خاصي يافته و هر روز شاهد انجام كارهاي برجسته‌اي هستيم كه در شناخت زواياي پنهان زبان و ادب فارسي بسيار اثرگذارند. در اين ميان، پايان‌نامه‌هاي تحصيلي دانشجويان در مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري از جمله كارهاي ماندگاري هستند كه روزها و ساعتها از عمر علاقه‌مندان و پژوهندگان ادب پارسي را به خود اختصاص داده‌اند. مسلماً شناخت اين آثار و آگاهي از كم و كيف آنها مي‌تواند ديگر علاقه‌مندان و پژوهشگران را در انجام تحقيقات جديد و اصيل به كار آيد.

يكي از مسائل و موانع عمده در پيش روي بسياري از دانشجويان، انتخاب موضوع، خصوصاً موضوعات جديد است. همچنين دغدغه انجام كارهاي تكراري از ديگر مسائلي است كه ذهن بسياري از استادان و دانشجويان را به خود مشغول داشته است. از آن‌جا كه وجود يك مجموعه مدوّن از فهرست كارهاي انجام شده، مي‌تواند تا حد بسياري اين مسائل را حل كند، بر آن شديم –علي‌رغم گستردگي كار- به تدوين و گردآوري ا ين مهم همت گماريم، چرا كه دسترسي به فهرست تحقيقات انجام شده در سطح كشور، ضمن پويايي و تكامل ديگر طرحهاي پژوهشي، مي‌تواند موضوعات جديدتري را فراروي علاقه‌مندان قرار دهد و آنها را از انجام كارهاي تكراري و بعضاً بيهوده و وقت‌گير باز دارد.

متأسفانه تاكنون، پايان‌نامه‌هاي تحصيلي به عنوان آثار تحقيقي ارزشمند و دانشگاهي، به دليل عدم انسجام و يك نظام اطلاع‌رساني جامع، ناشناخته مانده‌اند و تنها آثاري كه به زيور چاپ آراسته شده‌اند و يا به عنوان طرحها و پايان‌نامه‌هاي برتر در مجامع مختلف معرفي گرديده توانسته‌اند خود را به مخاطبشان بشناسانند.

در اين طرح، سعي شده فهرست تمامي پايان‌نامه‌هاي دوره‌هاي كارشناسي ارشد و دكتري رشته زبان و ادبيات فارسي در دانشگاههاي دولتي و آزاد، از ابتدا تا پايان سال 1383 جمع‌آوري، تدوين و معرفي شود.

براي انجام اين كار، ابتدا نامه‌اي براي تمامي گروه‌هاي ادبيات و معاونتهاي پژوهشي دانشكده‌هاي ادبيات دانشگاههاي كشور ارسال گرديد، و خوشبختانه بسياري از آنها به اين نامه‌ها پاسخ مثبت دادند و فهرست پايان‌نامه‌هاي دفاع شده در رشته ادبيات را برايمان فرستادند كه از همة آنها سپاسگزاريم. در اين ميان، براي برخي موارد نيز مجبور شديم خودمان به شخصه فهرست لازم را تهيه نماييم.

بررسي عناوين و نيز موضوعات انتخاب شده و آسيب‌شناسي آنها، كاري است بس شايسته كه در قالب مقالاتي ارائه خواهد شد. نكته قا بل ذكر اين‌كه اگر عنوان پايان‌نامه‌اي نيامده و يا در نام نويسنده و استاد راهنما ايرادي ديده مي‌شود، دقيقاً مطابق با فهرستي است كه در اختيار ما بوده است؛ البته در بسياري موارد ما خود نيز كاملاً مطمئن بوديم كه نام برخي از پايان‌نامه‌ها و يا ا فراد، ناقص است. به هر روي اميدواريم كه دوستان صاحبنظر ما را از راهنمايي‌هاي خويش بهره‌مند سازند. همچنين بايد يادآور شويم اين طرح در مرحله بعد به صورت سايتي درخواهد آمد كه دانشگاهها، بتوانند به صورت روزآمد فهرست پايان‌نامه‌هاي دفاع شده خويش را وارد كنند و علاقه‌مندان و پژوهشگران نيز به آساني به ‌آنها دسترسي داشته با شند.

ان‌شاءالله


فهرست

6276 :تعداد دفعات بازیدبخش‌ها


خبرنامه
عضويت در خبرنامه


ورود
 مشكل در ورود به سيستم؟
آمار سایت

تعداد کل بازدید: 311133
تعداد کاربران آنلاین: 2
تعداد بازدید این ماه: 253
تعداد بازدید امروز: 11


Home Page | About us | Contact us | Site Map 
©2008 Ferdowsi University Of Mashhad.